środa, 18 lutego 2015

DOBRE SŁOWO

"Nie mów rzeczy niezgodnych z prawdą – ani dla osobistej korzyści, ani po to, żeby wywrzeć wrażenie na słuchaczach. Nie wypowiadaj słów, które wywołują konflikty i nienawiść. Nie rozpowszechniaj niesprawdzonych wiadomości. Zawsze wypowiadaj się uczciwie i konstruktywnie. Miej odwagę zabrać głos, gdy dostrzegasz niesprawiedliwość, nawet wtedy, gdy może się to dla ciebie okazać niebezpieczne." 
To jedno z przykazań Dekalogu Zen.



Czasami zapominam jaką moc mają słowa. Jak ważne jest w jaki sposób wyrażamy to, co czujemy, myślimy i  czego potrzebujemy. Kiedy myśli mam uporządkowane i jestem świadoma swoich uczuć, słowa są dobre. Płyną z czystej intencji. Jest też więcej miejsca na słuchanie. Czasami im większy spokój czuję tym mniej potrzebuję mówić, ale tak naprawdę mój dialog wewnętrzny nigdy nie ustaje.



Zapominamy jak bardzo nas wzbogaca spotkanie z drugim człowiekiem. Każde jest darem, nawet to które pozostawia głębokie rany, ono uczy najbardziej. Im więcej w nas chaosu i lęku, tym brzydsze słowa na języku. Kłamstwa, oceny, obelgi. Słowa mają moc. Ich energia wraca do nas, zarówno dobra, jak i zła.



Rozmowa jest bezcenna i zawsze będzie, nieważne jak daleko zajdzie technologia. Taka, która oparta jest na prawdzie, ciekawości, wymianie, szacunku dla odrębności. Jednak aby tak było rozmówcy muszą być wolni od lęków, od manipulacji, od kłamstwa.




Nie jest łatwo sprostać prawdzie. Wiem o tym doskonale. Jednak wiem też, że warto przejść tą drogę i "wykarczować ten las". Mając obok siebie ludzi szczerych można zajść naprawdę daleko i to nie tylko w swoich marzeniach. Każdy dzień może być lepszy tylko dzięki temu, że powiemy komuś dobre słowo.
Słowa mają moc.



Spokoju w sercu i serdeczności na języku :) <3

2 komentarze:

 1. Natrafiłam na Twój blog i zobaczyłam, że pięknie piszesz i szydełkujesz. I stwierdziłam, że będę do Ciebie zaglądać.
  Dzisiejszy wpis jest piękny i mądry. Warto przeczytać go kilka razy i wszystko wziąć do serca.
  Do tego cudowna poducha, zakochałam się w niej!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O jak się cieszę :) Dziękuję ogromnie i oczywiście zawsze zapraszam!

   Usuń