czwartek, 26 lutego 2015

CIERPIENIA EGOISTY

"Nauczono nas, że źle jest myśleć o sobie, że należy zwrócić się ku innym i spróbować zapomnieć o sobie, na tyle, na ile to możliwe. Większość z nas szuka partnera, który przejąłby opiekę nad nami, skoro sami nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Taki sposób widzenia życia spowodował znane nam cierpienia. Tymczasem teraz wiemy, że miłość, jaką nosimy w sobie, to miłość, jaką ofiarujemy innym, że hojność, jakiej dajemy dowód wobec siebie, to hojność, jaką mamy wobec innych. I analogicznie – brak szacunku wobec siebie objawia się brakiem szacunku dla innych, bo wszystko ma swoje źródło w nas samych. Nie jest więc egoizmem myślenie o sobie. Egoista to raczej ten, kto jest niezdolny myśleć o sobie, ale za to mobilizuje wokół siebie ludzi, aby zamiast niego myśleli o nim".
Madeleen DuBoisTo jest sedno sprawy, która nurtuje mnie od dawna. Co to znaczy być w pełni sobą? Jak bardzo jesteśmy uwikłani w sytuacje, relacje z innymi, własne lęki i frustracje? Dlaczego inni powtarzają w kółko, że nie możemy czegoś zrobić, jacyś być? Jak bardzo trzeba wywrócić swoje życie do góry nogami, aby móc żyć w zgodzie ze sobą?Wszystkie rozmyślania prowadzą mnie do jednej odpowiedzi. Strach, tylko on nas powstrzymuje. Czai się za każdym nieporozumieniem, potrzebą czy marzeniem. Lubię sobie wyobrażać, że niczego się nie boję. Żadnej porażki, oceny lub zranienia. Wszystko jest możliwe. Jestem lekka i radosna. Czuję ogromną ulgę, jakbym co najmniej zrzucała kilku kilogramową zbroję. A przecież to, co dla mnie jest wyobrażeniem, fantazją dla niektórych jest rzeczywistością, innym poziomem świadomości. Życiem.
Wierzę, że takie myślenie jest dostępne dla każdego, ale to jest proces i nie jest łatwy, a nawet przyjemny. Nie ma uniwersalnej recepty, która pomoże każdemu. Są jednak drogi, które tam prowadzą.


Drogi pełnej wiary w siebie i odwagi do spotkania najważniejszej osoby... ? :) <3

***


2 komentarze:

 1. Znam osobę, która wszystkiego sobie odmawia, nie sprawia sobie żadnych przyjemności, wiecznie się poświęca, jest nie do zniesienia! Przez swój sposób bycia i życia jest wiecznie sfrustrowana. Bez sensu, co?
  Fajna serwetka!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytałam ostatnio wywiad z Małgorzatą Szumowską, reżyserką, i ona powiedziała coś bardzo trafnego "Trudno być atrakcyjnym, jeśli się siebie nie lubi i nic się dla siebie nie robi." Ta osoba musi być bardzo nieszczęśliwa i to faktycznie jest bez sensu. Może przyjdzie moment na zmianę i wykorzysta go? :)

   Usuń